NEFESİN HAMİLELİK ÖNCESİ, SIRASI VE SONRASI ÖNEMİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

özgürce ve dolu nefes alıyor musun

NEFESİN HAMİLELİK ÖNCESİ, SIRASI VE SONRASI ÖNEMİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

NEFESİN HAMİLELİK ÖNCESİ, SIRASI VE SONRASI ÖNEMİ  OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

 • Nefesin hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında önemini anlatır mısınız?

Doğal diyafram nefesleri kullanmak hayatımızın hemen her aşamasında, her döneminde son derece önemli bir konu. Ancak hepimizin bildiği gibi, hamilelik çok özel bir dönem. Bir yandan içinizde yeni bir yaşamın filizlendiğini ve günbegün büyüdüğünü gözlemliyorsunuz. Bir yandan da kendinizi hiç alışık olmadığınız yepyeni duygular, düşünceler içerisinde buluyorsunuz.

Bir yandan aileye yeni birinin gelmesi beklenilirken, bir yandan da hayatınızda hiç olmadığınız kadar kendi içinize döndüğünüz, içinizde gelişen yaşamı ve bunun mucizesini algılayıp fark etmeye başladığınız bir süreç başlıyor…Hamilelikte ve öncesinde bu büyük değişime hem zihnen hem duygusal olarak hem de fiziksel olarak hazır olma aşamalarında nefesin faydaları saymakla bitmez desek hiç de yanlış olmaz…

Özetle söylemek gerekirse, nefes çalışmaları, gerek hamilelik sürecine adaptasyonda, gerekse doğumda ve hamilelik sonrasında bizi bekleyen her türden zorluğa göğüs gerip, karşılamada son derece kolaylaştırıcı bir rol oynar.

Evet, nefes bu dönemde her zamankinden çok daha önemli çünkü, ne olup biteceği hakkında hiç bir fikrinin dahi olmadığı bu süreçte, annenin yaşamı ve ona getirdiği her şeyi olduğu gibi alıp kabul etmesi, başına geleceklere direnmeden, karşı koymadan hayatla uyum içinde akabilmesi hayati derecede önemli bir durum oluyor. Üstelik, mümkün olduğunca endişe ve stres yaratan koşullar ve durumlardan uzaklaşmayı ve bilinçli bir şekilde odağınızı olumlu, pozitif şeylere kaydırmayı öğrenmeniz gereken özel bir dönemin içindeyken; nerdeyse sizi sürekli olumlu ve pozitif modda tutacak tek şey nefesiniz ve nefes farkındalığınız olacak.

Yaşamla nefesin bağını bir kez keşfettiğinizde, nefesinizin gücünü kullanarak, her türlü stres veren düşünceden, gerginlikten kurtularak; keyif ve neşenizi artıracak daha huzurlu ve mutlu bir ruh haline geçebilirsiniz. Hem de bunun için özel bir çaba harcamadan, kendiliğinden, rahat bir şekilde… Bu işin duygusal ve zihinsel yanı…

İşin bir de fiziksel yanı var: Unutmayın ki, bebeğiniz yediğiniz içtiğiniz her türlü besinden faydalandığı gibi nefesinizle kanınıza geçen oksijenden ve onunla gelen yaşam gücünden besleniyor olacak.

 • Hamilelerin nefes çalışmasının bir sakıncası var mı, her hamile nefes çalışabilir mi?

Hamilelerin nefes çalışmasında herhangi bir sakınca yoktur ve her hamile ilk üç aydan sonra rahatlıkla nefes çalışabilir. Burada ilk üç ay hamileliğin genel anlamında bir sorun olup olmadığını anlamak açısından önemli olduğu için doktorların verdiği uyarı doğrultusunda söylenmiş önlem amaçlı bir süredir. Bu sürede doktorlar hamilelerin genel anlamda pek bir şey yapmasını onaylamazlar. Hamile yogasına bile ilk ç ayın sonunda başlamaları tavsiye edilir.

Hamilelerle nefes çalışırken dikkat edilmesi gereken tek şey, elle baskı uygulamadan çalışmayı yapmaktır. Genelde nefeste baskı uygulayarak belli akupunktur noktaları ve enerji bölgeleri aktive edilmektedir. Hamilelerde bu türden baskılar yapılmaz. Bir de genelde nefes çalışmalarında kişi sırt üstü yere uzandırılırken; düz bir şekilde uzanmakta zorlanacakları için, hamilelerde 45 derece eğimle oturtularak nefes çalışması yaptırılır.

Bunların dışında unutulmaması gereken başka bir şey de; her hamileliliğin özel olduğudur. Aynı kişi dahi hamileliklerinde farklı duygusal ve fiziksel ihtiyaçlar içerisinde olabilmektedir. Burada önemli olan anne ve bebeğin özel durumuna ve ihtiyaçlarına yönelik bir yaklaşım içerisinde olmaya dikkat etmektir. Annenin endişeleri, bir takım gelecek kaygıları ya da bir yası, bir yakınının kaybı ve acısı varsa bunları hafifletmeye yönelik özel çalışmalar yapılmalıdır.

 • Hamilelik döneminde çalışılan nefeslerle öncesi ve sonrası arasında farklılıklar var mı?

Tabii ki.. Bir kere her dönemin kendine has özellikleri ve ihtiyaçları vardır. Örneğin hamilelikte bebeğin annenin kaynaklarından bire bir beslendiği düşünülrse, annenin hayat enerjisi, kanındaki oksijen oranı, gçl bir bağışıklık sisteminin olması bebeğin ruhsal ve bedensel gelişiminde son derece önemli bir etkendir.

 • Hep annelerden söz ettik, babalar da nefes çalışmalı mı? Babalara ne kazandırır doğru nefes?

Tabii ki.. Cinsiyet, yaş fark etmez. Nefes çalışmaları her yaştan herkese faydalı olan bir çalışmadır. Tabii ki her anne adayı kadar babalar da bu dönemde belli bir stres, kaygı ve endişe yaşamaktadır. Nefes çalışmalarıyla babalar da kendilerini rahatlatabilirler. Onların kendilerini rahat ve huzurlu hissetmeleri anneyi ve dolaylı olarak bebeği etkileyeceğinden, burada da tıpkı annede olduğu gibi, çifte kazanç söz konusudur.

 • Nefes çalışmasının anne karnındaki bebeğe etkileri nelerdir?

Hamilelikte annenin bedensel faaliyetleri ile birlikte ruhsal durumu da direk bebeği etkiler. Nasıl ki, anne beslenmesine dikkat etmiyorsa, madde kullanımından vazgeçmiyorsa bu bedensel olarak çocuğun sağlığını olumsuz şekilde etkileyecektir; aynı şekilde annenin ruhsal olarak da yaşadığı travmalar anneden bebeğe aktarılmaktadır. Bu yüzden, hamilelikte annenin ruhsal ve bedensel sağlığını korumak çok önemlidir. Öncelikle anne hamilelik aşamasındayken, değişen hormonlardan ve bebekle kurulan bağdan dolayı duygusal anlamda oldukça hassas bir dönemdedir. Hal böyleyken, annenin güven ve huzur ortamında hissetmesinin sağlanması son derece önemli bir hal alır. Zira, anne karnındaki küçük beden de, olumsuz veya olumlu annenin maruz kaldığı her türlü ruhsal ve bedensel olaya anneyle birlikte maruz kalır. Dolayısıyla, anne nefes çalışarak kendini rahatlattığında, mutlu ve keyifli bir şekilde huzuru ve güveni soluduğunda; bebek de bu mutluluğunu anne karnına attığı küçük dokunuşlarla belirtir.

Nefes çalışmasında her iki ruha ve en önemlisi anne çocuk arasındaki derin bağa bir dokunuş yapılmış ve bu sırada her iki ruha birden yol gösterilmiş olunur.

 • Nefes çalışmalarına ne zaman başlanmalı? Nasıl nefesler alınmalı, ne zamana kadar yapmalı?

Dediğimiz gibi, hamileliğin ilk üç ayını takiben anne ve bebeğe yönelik nefes çalışmalarına başlanılabilir.

Evet, biraz da uygulanacak nefes tekniklerinden bahsedelim: Nefes alırken, bebeğin olduğu bölgeye ellerinizi nazikçe koyun ve her nefes alışınızda, elinizin bulunduğu yere doğru nefes aldığınızı hayal edin. Bu sırada, ilk olarak karnınızın hareket ettiğinden ve elinizin yukarıya doğru itildiğinden de emin olun. Bu diyaframınızı çalıştırdığınız anlamına gelir. Eğer yukarı doğru kalp nefesleri alıyorsanız, bunun olmasını engelelyecek şekilde bilinçli nefesler alıp vermeye başlamalısınız ya da bir uzmandan destek almalısınız.

Aşağıdaki olumlamalar ve temizleme cümleleri karnınızına nefes alışınızı ve diyaframınızı açmanızı kolaylaştıracaktır.

“Bebeğim güvende. Ben güvendeyim. Bu dünyada güvendeyim. Bunu algılayıp bilip, olamadığım her anımı yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum.”

“Nefesi seçtim, hayatı seçtim. Şimdi ve burada olmayı seçtim. Bunu algılayıp bilip, olamadığım her anımı yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum.”

Şimdi mümkün olduğunca derin bir şekilde, “mutlu, keyifli ve rahat bir hamilelik geçirmek ve bebeğinizle iletişime geçmek” için nefesler alırken, her olumlamayı ve takip eden arınma cümlesini zihninizden tekrar edin:

“Bebeğimi sevgimle ve kendi nefesimle besliyorum. Onunla derin bir bağ kuruyorum. Her nefeste ona sevgi gönderiyor ve bu bağ aracılığıyla ondan bana ulaşan sevgiyi alıyorum. Buna engel olan ne varsa hepsini yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum. Her nefeste…”

“Şu an en büyük sorumluluğum, içimde büyüyen bu hayatı beslemek, onun huzurlu ve güvenli bir şekilde gelişimini tamamlayarak, yaşama gelmesini sağlamak. Bunu algılayıp bilip, olamadığım her anımı yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum. Her nefeste…”

“Bebeğim ve ben sağlığı, mutluluğu, huzur ve güveni deneyimliyoruz. Her nefeste…”

“Hamilelik sürecimin en kolay, en rahat, en huzurlu ve en güvenli şekilde geçebilmesi için sonsuz olasılıklara kendimi açıyorum. Buna engel olan ne varsa hepsini yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum. Her nefeste…”

“Anneliğe hazırlanıyorum. Her nefeste. Annelikle ilgili tüm endişelerimi, kaygılarımı şimdi veriyorum. Her nefeste… Buna engel olan ne varsa hepsini yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum. Her nefeste…”

“Bebeğimle ilgili tüm endişelerimi, kaygılarımı şimdi veriyorum. Her nefeste… Buna engel olan ne varsa hepsini yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum. Her nefeste..”.

“Gelecekle ilgili tüm endişelerimi, kaygılarımı şimdi veriyorum. Her nefeste… Buna engel olan ne varsa hepsini yıkıp, yeniden yaratımını iptal ediyorum. Her nefeste…”

 • Hamilelik öncesi, hamilelik, doğum ve doğum sonrası nefes çalışmaları anneye neler kazandırır? (Her bir dönem için ayrı ayrı detaylandırılabilir…)

Bence, anne baba adayları çocuk sahibi olmaya karar verdiği andan itibaren  doğru nefes tekniklerine başlamalı… annenin doğru  nefes  alması, yumurtalıklarına oksijen gitme oranını ve dolayısıyla da hamile kalma oranını arttıracaktır.

Doğal diyafram nefesleri almanın sadece yumurtalıklara değil tüm organlara ne kadar faydalı olduğu doktorlar tarafından da ispatlanmış durumda. Bu sebeple nefes çalışmlarının zorlanmadan doğal yöntemlerle ve kolaylıkla hamile kalmak isteyen anne adaylarında çok büyük faydası olacaktır. Çünkü, istenildiği halde hamile kalamamaktaki en önemli sorun alt karın bölgesine nefesin gitmemesi ile yakından bağlantılıdır.

Hamilelikte yapılan nefes çlışmalarının annenin ve bebeğin enerjisini arttırdığını burada bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bu da asağlıklı bir hamileleik için olmazsa olmaz bir koşul.

Dahası, nefes çalışmaları annenin doğumdan sonra, eski formuna girmesine, eski zindeliğine dönmesine ve kendisini toparlamasına da yardımcı oluyor. Bu çoğu zaman önemli bir sorun olduğu için bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Oksijen vücuttaki yağı yakmak ve metabolizmayı canlandırmak için gerekli bir koşul.

 • Çocuklarda nefes çalışması yapılabilir mi? Kaç yaşından itibaren?

9 yaşından önce çocukta herhangi ciddi bir sağlık problemi yoksa gerekli değil. Çünkü çocuklar o yaşlara kadar zaten doğal diyafram nefesleri kullanıyorlar. Ne olyosa sonradan oluyor.. Bozulan nefes paternini yeniden eski sağlıklı ve doğal formuna getirmek için bu yaşlardan itibaren çocuklara da nefes uygulaması yapılabiliyor.

 • Çocuklarda hangi nefes teknikleri uygulanabilir?

Çocuklara uygulanan nefes teknikleri büyüklerden hem daha kısa sreli hem de biraz farklı ve eğlenceli halde oluyor… Ağaç dansı, rüzgar nefesi, yunus nefesi gibi değişik nefes teknikleri uygulanarak çalışma hem daha eğlenceli hem de çok daha etkili bir hale getiriliyor.

 • Odaklanma sorunu olan, sınav stresi yaşayan, hiperaktif ya da otistik çocuklarda nefes çalışmalarının yararı nedir?

Sadece çocuk değil, büyük küçük herkes için, özellikle de bu tarz zihinsel sorunlar yaşayanlara nefes çalışmaları bire bir. Çünkü nefes çalışması sırasında en yoğun şekilde oksijen alan organ beynimiz. Dahası beyin çalışırken bol oksijene ihtiyaç duyan bir organ. Bu yüzden ders çalışırken arada bir mola verin, hatta sık sık mola alın, açık havaya çıkın, ayağa kalkın dolaşın bir kaç derin nefes alın derler. Her türden zihinsel problem ve hastalık için yapılacak en iyi şey bol oksijenli ortamlarda bulunmak değil midir?

 • Nefes çalışmaları için uzman yardımına gerek var mı, çocuklar ve hamileler kendi kendilerine bu çalışmaları yapabilir mi?

Kişinin nefes paterni bozulmamış ve doğallığını korumuşsa, ister çocuk ister hamile ister yaşlı ister genç fark etmez, herkes kendi kendisine nefes çalışmaları yapabilir ve bundan fayda görebilir. Eğer kişinin nefes paterni ciddi anlamda bir bozulmaya uğramışsa, sürekli nefesini tutuyor ya da diyaframını sıkarak sadece kalp bölgesini hareket ettirirerek nefesler alıp veriyorsa o zaman bir uzman eşliğinde nefes çalışması daha etkili ve faydalı olacaktır. Zira kendi kendisine bu pateri kırması ve nefesini doğala döndürmesi zor olabilir.

Hoşunuza Gitti ise Paylaşır mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!