Nefesimizi Gözlemlemek ve Analiz Etmek: Acaba “Ben” Nasıl Nefes Alıyorum?

Nefesimizi Gözlemlemek ve Analiz Etmek

Nefesimizi Gözlemlemek ve Analiz Etmek: Acaba “Ben” Nasıl Nefes Alıyorum?

Diyafram kullanımının, ciğerlerimizin tamamı ile nefes almayı ve tam bir nefes döngüsü oluşturmayı sağladığından ve bunun metabolizmamız üzerindeki etkilerin bahsetmiştik.

Şimdi can alıcı soruya geldik:

Acaba  biz diyafram nefesi alıyor muyuz? Özgürce, dolu dolu nefesler alıp veriyor musunuz? Bunu nasıl bilebilirsiniz? Ve tabii eğer alıp vermede ya da nefesin belli bir bölgeye gitmediği durumlarda nefesinizi açabilmek için yapmak gerekir?

Şimdi, nasıl nefes aldığınızın farkına varmanız için, hemen küçük bir çalışma yapalım:

Nasıl nefesler alıp verdiğinizi anlamak için bir elinizi göğsünüze, diğerini de karnınıza koyun.

Bu sırada diyaframınızı kullanıp kullanmadığınızı da lütfen gözlemleyin. Bunun için ÖNCE karnınız üzerinde duran elin hareket edip etmediğine bakmanız gerekiyor.

Hemen belirtelim, diyaframımız göğsümüzü boylu boyunca saran kaburga kemiklerimizin bittiği yerde;  son kaburga kemiğimizin hemen altında yer alır ve nefes alırken ilk önce o aşağıya doğru iner. Ardından göğüs kafesimiz genişler ve biz böylelikle doğal, tam kapasite  bir nefes almış oluruz. Aksi takdirde yapılan işlem kapalı bir kutunun içinde balon şişirmeye benzer.

Bunu anlamanın en kolay yolu, bir elinizi göğsünüze, bir elinize karnınıza koyarak hangi elin önce hareket ettiğini izlemek olacaktır.

Nefes Analizini yapmadan önce sizlerle küçük bir test yapalım. Aşağıdaki cümleleri boşlukları doldururarak tamamlayın:

Benim için hayat ……………………………………………………………

Benim hayatım……………………………………………….……………..

Benim için nefes ……………………………………………………………

Benim nefesim……………………………………………….………………

Analizini yaptıktan sonra, buraya yazdıklarınıza geri dönüp, doğruluğunu test edebilirsiniz.

Şimdi, arkanıza yaslanıp, ellerinizi karnınıza ve göğsünüzün üzerine koyarak, nefesinizi izleme sürecine geçin. Nasıl nefes aldığınızı fark edinceye kadar, bir süre bu şekilde kalın. Bakın bakalım,  önce hangi eliniz  hareket ediyor?

Eğer her nefes alışınızın başında göğüs kafesinizin alt kısmı genişliyor ve ilk önce karnınızın üzerine koyduğunuz eliniz yükseliyorsa, hemen ardından göğsünüzün  üzerine koyduğunuz eliniz yükseliyorsa doğru bir şekilde diyaframınızı kullanıyor ve doğal nefes alıyorsunuz demektir.

Nefesinizi verirken de, doğal olarak, ilk önce göğsünüz inip, daha sonra karnınızın eski haline geri dönüyorsa, bu durumda hayatı da kolay, keyifli ya da çoşku dolu tanımlamış olma olasılığınız yüksetir.

Hoşunuza Gitti ise Paylaşır mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!