Nefes Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

nefes çalışmaları

Nefes Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Nefesiniz açılıp, doğal ritmine kavuştuğunda aynı zamanda enerji, sevgi, yaratıcılık, neşe, huzur ve mutluluk anlamında da bolluğu ve bereketi deneyimleyeceksiniz. Hayatınızdaki mucizeler bile bollaşacak. Talepleriniz, düşünceleriniz, arzularınız gerçeğe dönüşecek. Tüm bunların olabilmesi için eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız, anne-babanız, akrabalarınız, tanıdığınız tanımadığınız ya da yeni tanıştığınız insanlar, melekleriniz, tüm evren yardımınıza koşacak. Öyle ki; her şey düşündüğünüzden, hatta hayal ettiğinizden bile daha güzel olacak. Ruhunuz evrenle aynı frekansta, uyumla titreşecek. Çünkü hayatla olan kavganız sona ermiş, onun yerine uyum içinde onunla birlikte akıyor olacaksınız.

Tüm bunlar olurken; minnet ve şükran hisleriniz artacak ve size gelen tüm güzellikleri ve iyilikleri alıp kabul edebilir hale geleceksiniz.

Ve en önemlisi de belki de bugüne kadar kendimize hiç sormadığımız sorular sormaya başlayabilirsiniz. Örneğin:

Ruhunuzun size ne anlatmaya çalıştığını biliyor musunuz?

Ondan her gün gelen rehberliğin farkında mısınız?

Kim olduğunuzu, neden burada olduğunuzu, misyonunuzu, hayat amacınızı biliyor musunuz?

Çünkü, nefesinizle çalışmak aynı zamanda  bu soruların yanıtlarına giden yolda ruhumuzdan, özümüzden gelen ışığın yardımıyla çalışmaktır. Bu yüzden, nefesimizi açmak, kendimize ve geleceğimize  yapacağımız en büyük yatırımdır.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu; sevgi, huzur ve güven dolu; yaratıcı, bolluk ve bereket içinde bir  hayatı yaşamak herkesin en derin arzusu. Oysa ki, bunların hepsi zaten bizim doğuştan haklarımız.

Bolluğu sadece para ve maddiyat olarak düşünmeyin.

Zaten hayat bol, neşe bol, keyif bol, sevgi bol, her an her yerde mucizeler oluyor. Kabul edip almayan bizleriz. Çoğunlukla da kendi kendimize blokajlar koyuyor ve kendimizi sabote ediyoruz. Çünkü bir yanımızın deli gibi istediği, uğruna canını feda edeceği bir şeye diğer yanımız sahip olmaktan ölesiye korkuyor. Öyle ki; çoğumuz korkularıyla yüzleşmekten dahi korkuyor.

Hiç düşündünüz mü; zihnimizin yarattığı korkularımızı dinlemek yerine sadece nefesimizin ve kalbimizin sesini dinleseydik, kalbimizi hoplatan, bizi gerçekten mutlu eden şeylerin peşinden koşsaydık; acaba nasıl bir hayatımız olurdu?

Bunun olabilmesi için hepimizin bildiği gibi, geçmişimizden edindiğimiz blokajlarımızdan, hedeflerimize giden yollardaki yanlış inanç ve kalıplarımızdan arınmamız, saflaşıp sadeleşmemiz, kısacası hafiflememiz gerekiyor.  Bana göre bu yolda atılacak en kolay ve en hızlı adım ise, şaşırtıcı bir şekilde, nefesimizin farkına varmaktan geçiyor. Sadece nefesimizle çalışarak ve nefesimizi açarak; geçmişten gelen bağları, iz bırakan travmaları, korkularımızı, endişelerimizi, çarpık düşünce ve olumsuz inançlarımızı temizleyip arındırmak mümkün!

Kısacası, amacımız size bir şey ‘katmak’ değil aksine sizdeki ‘fazlalıkları atmak’. Böylece, gerçekte olduğumuz muhteşem varlığa dönüşmeniz mümkün olacak.

Gelin şimdi hep birlikte nefesimizi doğal, diyafram kullanan ve akan bir nefes haline dönüştürelim. Hayatımız da kendiliğinden doğala, kolaya doğru akan bir hale gelsin.

Siz sadece başlayın, gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecek.

Bırakın nefesiniz size saflaştırsın, arındırsın ve hafifletsin. Size sizi anlatıp, neyi nasıl yapmanız gerektiğini öğretsin, sizdeki limitleri ve kısıtlamaları açsın. sizi arzu ettikleriniz hedeflere ulaştırsın.

Nefesimizle çalışmak, bize ait olmayan her şeyi, tüm travmatik deneyimleri, geçmişin yaralarını, kalp kırıklıklarını, zihinsel negatifliği arındıracağı için, hayatımıza sadelik, ruhumuza dinginlik  ve yaşamımıza mutluluk katacak. Üstelik de aynı negatif deneyimleri tekrar tekrar yaşamaktan bizi kurtaracak.

Nefesimiz doğal olunca, kendimiz de hayatımız da doğal ve kolay olacak. Olumsuz düşüncelere tutunmayı bırakıp, zihnimizi arındırdığımızda, düşüncelerimiz de olumlu olacak, dolayısıyla hayatımıza çektiğimiz deneyimler de güzelleşecek. Daha da güzeli bizimle birlikte yakınlarımızda bu sürecin içine girecek..

Üstelik doğduğunuz andan beri sizinle olan ve hiç farkında olmadığınız bir şeye dikkatinizi vermek, hayatınızın başka alanlarına da benzer dikkati vermenize ışık tutacak ve farkındalığınızı arttıracak.

Nefesinizi açılıp değiştikçe, yaşama bakış açınız değişecek. Olaylar karşısında farklı alternatifler üretebileceksiniz. Yaratıcı fikirlerle dolup taşacaksınız. Deneyimler karşısında öz güvenli ve soğukkanlı kalabileceksiniz. Dahası, kendi duygu ve düşüncelerinizin farkına varacaksınız. Düşüncelerinizle kendi dünyanızı nasıl oluşturduğunuzu fark edeceksiniz.

Nefesinizi kullanarak zihinsel yapınızı, duygu durumunuzu nasıl değiştireceğinizi öğrendikçe; değişen zihinsel yapıyla yaşamınızı nasıl değiştirip dönüştürdüğünüzü fark edeceksiniz. Yaşamınızı kendi hedefleriniz doğrultusunda yönlendirmeye başlayacaksınız, iç sesinizi daha kuvvetli duyar olacaksınız. Böylece yaşam boyu kendi kendinizin rehberi olacaksınız.

Kaldı ki, böyle bir çalışmayı yapmak için belli bir neden de gerekmemektedir. Nefes çalışması her kesimden, her yaştan herkese hitap eden bir çalışmadır! Bunun içinse, sadece nefes almak yeterlidir. Ruh-beden-duygu bütünlüğüne sahip her anlamda son derece sağlıklı kişiler bile zaman zaman sadece rahatlamak, zihnini, duygu ve düşüncelerini, bedenini arındırmak ve hafiflemek için nefes çalışmak isteyebilirler.

Zihnimizde ve bedenimizde gerginlikler serbest bırakılıp çözüldükçe, doğal iyileşme kendiliğinden gerçekleşir. Nefes her türlü iyileşme sürecinde bizlere yardımcıdır ve tüm tedavi türlerini destekler.

Zira, nefes çalışmaları sayesinde her türlü toksinin vücuttan atılması sonucu, metabolizmanın sürecinin doğal seyrine dönmesi hızlanacaktır. Bedenimizdeki toksinlerin büyük bir bölümünün nefes yoluyla atıldığını düşünürsek; fiziksel bedenin sağlığını ve canlılığını arttırmak, nefes alma mekanizmasının etkinliğini geliştirmek ile doğrudan ilişkilidir.

Burada verilecek olan nefes çalışmaları kendiniz dışındakiler üzerinde uygulamanız için değil, kendinizle nefesiniz üzerinde çalışmanız için tasarlanmıştır. Ayrıca, burada herhangi bir fiziksel ya da psikolojik durumun tedavi ya da bakımı süreci ile ilgili herhangi bir iddiada bulunulmadığını da açıkca ve net olarak tekrar belirtmek isterim.

Burada yer alan bilgiler ve çalışmalar herhangi bir sağlık uzmanın veya doktorunuzun size önereceği ya da zaten uygulamakta olduğunuz bir tedavinin yerini asla alamaz ancak kendi doktorunuzun ya da  sağlık uzmanınızın önerilerini geçersiz kılmaz aksine destekler. Bu bilgilerin, iyileşme sürecinizi tamamlayıcı ve destekleyici  olarak önemli etkileri mutlaka olacaktır ancak sağlıkla ilgili sorunlarınız ya da özel bir durumunuzla ilgili  kafanızda oluşan herhangi bir soru varsa, mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm. Ben sadece şu kadarı hatırlatmak isterim ki, nefes almaktan kimseye bir zarar gelmez aksine doğal ve tam kapasite nefes alamadığımızda kendimize zarar veririz.

Hoşunuza Gitti ise Paylaşır mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!