İlişkiler

ilişkiler

İlişkiler

Bir ilişki için başkasıyla evlenip, kendini boşamanın değeri nedir? Düşünün, hepimiz bu tuzağa düşüyoruz. Sevdiğimiz insan için işimizi, arkadaşlarımızı, ailemizi herşeyi boşuyoruz, sonra onun istediği gibi olabilmek için hem ruhen hem de fiziken bambaşka bir şekle bürünüyoruz. Sonra da kendimize yabancılaşıyoruz.

Bir düşünelim; ya karşı tarafta aynı şeyi yapmışsa? Siz onunla evlenip kendinizi boşuyorsunuz, ortada siz yoksunuz ev O da sizle evlenip kendini boşuyor ve aslında ortada O da yok!  Yani ortada kimse yok! Benlik yok, ruh yok.. Ne kadar sıkıcı değil mi? Halbuki bir anlasak, aslında sen yoksun, O da yok, kısacası ilişki yok!

Yani, iş dönüp dolaşıp  gene Kendin ‘OL’maya geliyor… Tüm konular ne kadar bununla ilişkili farkında mısınız? Hatta aslına bakarsanız bundan başka bir konu yok!

Zamanla sen O’nun hoşlanacağını, isteyeceğini düşündüğün şekilde hayatını düzenlerken, O da kendini ve hayatını senin istediğini sandığı bir hale getiriyor. Bunu yaparken de karşılıklı bir beklenti yaratılıyor. Ben bunu bunu yaptım, bak ama O şunu şunu yapmadı! Aslında hepsi sadece birer bakış açısı. Hem de enteresan bakış açıları çünkü ne de olsa  farklı yetişme tarzları, farklı hayatlardan gelinmiş bu noktaya. Her iki taraf da evliliğe, ilişkiye, aileye farklı anlamlar ve değerler yükleyip, farklı beklentiler yaratmış durumdayken anlaşmak mümkün olmuyor. Bana göre, evliliklerin sürememesinin ve bitmesinin ana nedeni de bu!

Dahası anlaşmak zorunda da değiliz. İlginç bakış açılarımız olduğunu kabul edip, bunlara saygı duyabiliriz sadece.

Bizi biz yapan her katmanımızdan, gök kuşağımızın tüm renklerinden teker teker sıyrılıp, dımdızlak ortada kaldığımızda da bu hale geldiğimiz için kendimizden nefret ettiğimizden tüm nefretimizi karşımızdaki kişiye yönlendiriyoruz. Bir algılayabilsek ki, en başından beri kimse bizden kendimizden vazgeçip başka biri olmamızı istemedi, biz kendimiz ilişkimizi sürdürebilmek ve sevilmek adına tüm bunlardan kendi isteğimizle vazgeçtik! Bu seçimi de biz yaptık. Daha imzayı atarken sevilmek ve toplumun en değer verdiği kuruma kendimizi adamak adına kendi kendimizi kurban ettik. Evlenmekten, ya da sürekli bir ilişkiden kaçanların fark edip kaçtıkları konu da bu. Ama bu da sadece bir seçim. Biz başka bir seçenek yaratabiliriz. Ne gibi?

Örneğin, hiç bir beklentimizin olmaması gibi? Beklentiyi sıfırlamak… Bunu nasıl yapacağız? Dünü dünde, geçmişi geçmişte bırakıp, o an o kişiye sanki yeni tanışmışız gibi bakarak!

Eğer karşınızdaki kişiye  bu alanı yaratırsanız, (yani Ona kendisi olması için izin verirseniz); şaşırtıcı bir şekilde, ilk tanıdığınızda size ilginç gelen hallerini, sizin hoşunuza giden taraflarını yeniden görmeye başlayacaksınız. Zaten siz O’nu bunun için sevmediniz mi?

Şimdi sizden ricam, eşinizle ilgili tüm tanımlamalarınız, etiketlerinizi, kategorilerinizi, materyal bakış açılarınızı, Ona yapıştırdığını tüm sıfatları, kartvizitinin üzerine yazığınız ‘titr’leri, unvanları hepsini silin.

Değiştirmek istediğiniz ve ilerde değiştirebileceğinizi düşündüğünüz biriyle hayatınızı paylaşmanın değeri nedir? O’nu olduğu gibi kabul edemediğiniz biriyle yuva kurmanın değeri nedir? Bununla ilgili ne varsa, yıkıp yaratımını iptal edelim mi lütfen? Evet!  Ve eğer hala Onunla bir arada ‘OL’mak istiyorsanız, kendi şeçiminizle her an yeniden ilişkinizi sürdürmeyi SİZ seçeceksiniz. Bu sizin seçiminiz olacak.

Peki, şimdi soruyorum: prensinizi/prensesinizi kurbağaya dönüştürmenin değeri nedir?

Bunu yaptığınızda ne kendinize ne de karşınızdakine başka bir şey ‘OL’ma şansı vermiyorsunuz.

Sonsuz bir varlık bu tanımlamalara, bu ünvanlara, bu şekillere sığar mı? Bu size yapıldığında hoşunuza gidiyor mu? Sen böylesin, sen hep bunu yapıyorsun dediklerinde biz de deliye dönmüyor muyuz? Hep mi böyleyim? Hep bunu yapıyorum? Her zaman sana bunu mu diyorum diyerek kendimizi savunmaya geçmiyor muyuz? Belki bir kez öyle yaptık, belki üç kez öyle düşündük, belki beş kez böyle dedik; ne fark eder ki? Bu bizi hep mi böyle yapar? Hayır! Varlığımız bu tür tanımlardan nefret ederken, aynı şeyi başkasına üstelik de en yakınlarımıza, en çok sevdiklerimize yapmanın değeri nedir?

Bununla ilgili ne varsa, yıkıp yaratımını iptal edelim mi lütfen?

Evet! Teşekkür ederim.

Hoşunuza Gitti ise Paylaşır mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!