Bir Nefes Almak… Bir Ara Vermek…

nefes almak.. nefes vermek

Bir Nefes Almak… Bir Ara Vermek…

Bastırdığımız duygular ve deneyimlerin nefesimizi nasıl bozduğundan ve doğal halinden çıkarttığından bahsetmiştim. Gün içinde benzer can sıkıcı ya da üzücü olaylar karşısında ve Özellikle de stres anlarında, karın kaslarını mümkün olduğunca gevşeterek, bilinçli bir şekilde diyaframdan, doğal nefes almayı denemek; stres ve kaygıdan uzaklaşarak sakinleşmemize çok faydalı olur. Havayı karın boşluğunuza doğru gider gibi hissetmek, akciğerlerimizi tam kapasite kullandığımızın bir işaretidir.

Gün içinde bir an bile olsa, nefesine yoğunlaşmak, sanki, yaşanılan kaosa, keşmekeşe ara verip, herşeyi bırakıp, bambaşka bir kapı açıp, başka seçenekleri araştırmak. Okullarda ders aralarına teneffüs denmesi boşuna değil. Teneffüs  yani  ara vermek, yani  hava almak, yani nefes almak

Bu sırada sorunlu bir durumla karşı karşıya iseniz, içinde yükselen sonsuz şefkat, sevgi ve anlayışı hissedin.

Nefesimizin içimizdeki empati hissini tetiklemesini, karşımızdakini anlamamıza engel olan yargılarımızı, düşünce ve inançlarımızı kaldırmasını, özümüz olan dostluk, barış, huzura kavuşmamıza yardım etmesine tanıklık edin.

Zaten ne zaman başımız sıkışsa derin bir nefes almaz mıyız?

Nefes almak, üstesinden tek başımıza gelemeyeceğimizi düşündüğümüz her konuda yardım istemek demektir.

Yardımı talep etmek kadar izin vermek yani olması için bırakabilmenin de ne denli önemli olduğunu bilerek derin bir “ohh” çekmek çoğumuzun otomatik olarak yaptığı bir şey değil midir?

Şimdi de bunu bilinçli olarak hayatımızı kolaylaştırmak için kullanmak mantıklı değil mi?

Rehberlik almak için,

Rahatlamak için, kendimizi içine soktuğumuz sıkışık hislerden kopmarmak ve hafiflemek için,

Her türlü sevgiden uzak enerjiden arınmak ve korunmak için,

Koruma ve güven hissetmek için,

Sorularımıza açık ve net cevaplar almak için,

Yaşam sürecindeki değişimler için cesaret ve güç sağlamak için,

Doğal yeteneklerimiz ve ilgi alanlarımızı keşfetmek ve bunları temel alan misyonumuz doğrultusunda yaşamamız için,

İfademize akıcılığı, anlaşılırlığı katması için,

Fiziksel-zihinsel-duygusal-ruhsal her anlamda iyileştirmek için,

Kısacası; hayat yolculuğumuzu kolaylaştırmak için,

Şimdi ve gelecekte tüm ihtiyaçlarımızın her zaman karşılanacağına güvenmek için…

Her sıkıntıda ve sorunlu durumda nefes almak, yardım çağırmak gibidir. Sevgi ve ışığı çağırmanın en güçlü yollarından birisi. Hangi dinden olursanız olun, hangi inanca sahip olursanız olun, ilahi yardım almaktır.

Hayatınızda sıkıntı yaratan tüm konuları, bedeninizdeki ve alanınızdaki tüm düşük frekanslı ve zarar verici rahatsız edici enerjileri her nefeste verip, yerine taze, canlı bir enerji alabilirsiniz.

Finans sorunlarımızdan ilişkilerimize uykusuzluğumuzdan sağlık problemlerimize kadar aklınıza gelen her konuda Her koşul ve durumun içindeki ilahi gerçeği görmenin zihnimize ve kalbimize ışık tutmanın ilahi rehberlik almanın en pratik yoludur. Dolayısıyla da, buradaki uygulamaları özellikle böyle anlarda uygulamanızı tavsiye ederim.

Nefesinizi ne kadar açarsanız, enerjinizi bedeninizi ve zihninizi iyileştirmeniz, hafiflemeniz, neşelenmeniz ve mutlu olmanız de bir  o kadar rahat ve kolay olacaktır. Soruna değil, çözüme odaklı bir yaklaşımı seçmek ve mutluluk veren seçimlere odaklanmak açık bir nefesin yardımıyla çok daha kolay olacaktır.

Her türlü zihinsel-duygusal yaralanma yaşadığınız kişiler ve durumlarla nefesiniz yoluyla bağınızı da kesebilirsiniz.

Bağların oluşması için ille de kötü bir deneyim yaşanması gerekmez. Bazen biriyle konuşmak, derdini dinlemek, karşınızdakinin içini boşaltmasına izin vermek de size inanılmaz bir yorgunluk hissi verebilir, enerjinizi alabilir. O kişiden ayrılıp, başka işlerinize dönseniz bile, aranızdaki bağ aracılığıyla o kişi sizden duygusal, zihinsel ve ruhsal anlamda beslenmeye devam edecektir. Böyle bir durumda, o kişiyle aranızdaki oluşan  bu bağın farkında vardığınızda, derin bir nefes alıp, nefesinizi verirken, bir elinizle bedeninizin önünden görünmez bir bağı kesiyor olduğunuz da hayal edebilirsiniz. Deneyin, ne kadar rahatlayıp, hafiflediğinizi algılayacaksınız.

Nefesiniz sizi ego, endişe ve korkularınızdan da arındıracaktır.

Gerçekte size ait olan, aradığınız, bulamadığınız, kaybettiğiniz ya da kaybettiğinizi sandığınız her şeyin size geri verilmesinde, kaybettiğiniz ilişkileri size geri kazandırmasında, hedeflerinizi, amaçlarınızı hatırlatmada nefesinizi en büyük yol göstericiniz olacaktır.

Sizi gitmeniz gereken yola sokup, orada tutarak, gerekli değişimleri başlatıp sürdürebilmemiz için de size güç verecektir.

Kısaca, hayatınızda dönüştürmek istediğiniz her konu için nefesinizle çalışabilirsiniz. Nefesle çalışmak çok kolaydır, herhangi bir imgeleme yada yetenek gerektirmez. Bunun için hangi durumu, neye dönüştürmek istediğinizi bilmeniz ve bu niyetle nefes çalışıyor olamanız yeterlidir. Nefesin enerjisi çok güçlüdür ve doğru çalışmanız durumunda kısa sürede etkisini gösterir.

Nefes konusunda en bilinen ve tanınmış isimler arasında Judith Kravitz (Transformal Nefes) ve Dr. Stanislav Grof (Holotropik Nefes) gelmektedir. Her ikisi de çalışmalarını Yeniden Doğuş, Vivation vb. nefes alma teknikleri üzerine inşa etmiştir. Ben de nefes koçluğu eğitimimi, Judith Kravitz’in öğrencilerinden, Inspirational Breath’in eğitmeni Joost Maijvis’den aldım.

Dönüşümsel Nefes (TM) de, Inspreational Breath üzerine kendi deneyimlerimi ve edindiğim başka teknikleri ekleyerek geliştirdiğim halidir. Ancak özde hepsi aynıdır.

Her koşulda her hangi bir nefes tekniği denemek kişiye son derece faydalı kazanımlar edindirecektir. Zaten böylesi bir kitabı okuyor olmanızı da nefes konusunda kendinizi nefes konusunda geliştirme isteğinizin bir ifadesi olarak algılamak gerekirse, bundan sonra önünüze çıkacak olan her türden nefes deneyimi fırsatını değerlendirmenizi özellikle tavsiye ederim.

Hoşunuza Gitti ise Paylaşır mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!