Aile Dizimi Bireysel Terapisi

Aile Dizimi Bireysel Çalışması

Hem bireysel, hem de grup olarak yapılan bu terapiyle her türden iç çatışmalarınızı, aile-eş-çocuk vb. ilişki sorunlarınızı, iş ve para sorunlarınızı derinlemesine gözlemleyerek çözümler üretmeniz mümkün. 1990’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmış bir çalışma olan Aile Dizimi, içine doğduğumuz aile sistemimizin, yaşamımız ve seçimlerimiz üzerinde oluşturduğu etkiyi daha derinden anlamaya yönelik bir terapidir. Bu terapiyle birey, ailesiyle kendi iç dünyasındaki çatıştığı kişiler ve konularla barıştırılıp; sorun yaşadığı (eşleri, çocukları, ebeveynleri ve kardeşleriyle) ilişkileri yeniden saflık ve sıcaklıkla kurgulanmaktadır. Bunun sonucunda da kişi derin bir içsel huzura kavuşmaktadır. Korkular, zayıflıklar, özgüven sorunları, öfke, kin, soğukluk ve katılık gibi duygular çalışmayı izleyen için yerini kendiliğinden güvene, güçlü duruşa ve kararlılığa; sıcak, yumuşak ve uyumlu davranışlara terk etmekte, böylece yaşam yeni baştan daha enerjik ve dış dünyayla barışık halde yeniden yapılanmaktadır. Tüm bu içsel yenilenmenin sonunda kaygılar, duygusal bozukluklar, takıntılar ve benzeri pek çok şikâyetten kurtulmak da mümkün olmaktadır.

Bu Çalışmaya Kimler Katılmalıdır?

Atalarımızın yaşadığı sorunlu durumlar, bağlı oldukları tüm aile bireylerine genlerle aktarılmaktadır. Bunlar DNA’larımızdan gelen hatıralardır. Bazen yaşamlarımızda ve ilişkilerimizde bu eski anılar canlandırabilir. Kişiler bu hatıraları farkında olmadan içselleştirir dolayısıyla hayatına bunları çekmeye başlar. B92180195-b4fc-4b79-8c99-1556cd9514d0u, ailedeki bireylerin yapısına göre oluşan bir durumdur. Her aile üyesinin insanlarla ilişkileri, arkadaşları, konuşmaları, karakterleri bambaşkadır. Duygusal, her şeyden çabuk etkilenen bir yapıya sahipsek, bu durumlardan daha kolay etkileniriz. Yaşadığımız olaylar ve bu durumu destekleyici bakış açılarımız bu anıları bilinçaltından hareket ettirebilir ve bunların sıkıntısını hayatımızda bizzat yaşamaya başlayabiliriz.

Tabii ki atalarımızla özellikle de ailenizden olan kişilerle olan ilişkileriniz derin bir bağ oluşturabilir ancak burada önemli olan, iki farklı ruhun söz konusu olduğuna dikkat etmektir. O, onun yaşam seçimidir; bizimki de bizim… Bunun ayrımında olmak önemlidir. Her şeyden önce, başka kişilerle bağlantımız ne kadar güçlü olursa olsun, bizler ayrı birer bireyiz. Bireysel gücümüzün farkında varırsak, bu tarz durumları da engelleyebiliriz. Dizimler bizlere bakış açımızı daha geniş vizyonlu yapma, olayların akışında olma, bu anıların canlanmasına izin vermeme yolunda gerekli olan gücü sağlar. Bu vizyona sahip olmak isteyen herkes bu çalışmaya katılabilir.

 

error: Content is protected !!