5 Element Nefesi

5 Element Nefesi

5 Element Nefesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Nefesimiz ve onu alış şeklimiz, hayat enerjimizle yani hayatımızla ve onu yaşayış şeklimizle derin bir bağlantı içinde… Ne kadar doğal, kolay, çabasız bir hayatınız varsa o kadar doğal nefes alıyorsunuz demektir. Ya da tam tersi, ne kadar doğal, diyaframınıa kullanarak, akıcı bir nefesiniz varsa, hayatınız o kadar doğal ve akıcıdır. Kısaca NEFES=HAYAT.

Sağlıklı bir nefes, diyaframdan alınan nefestir ama ne yazık ki zaman içinde korku, endişe duygularımızı baksılamak amacıyla diyaframımızı sıkarız ve esnemesine izin vermeyiz. Böyle anlarda diyafram tam esneyemediği için de bunun sonucu olarak, kısıtlı göğüs nefesi almaya başlarız. Dahası bu durum bir alışkanlığa dönüşür. Oysa ki sürekli bu şekilde kalp nefesi almak; kendimize dönmekten uzaklaşıp, başkalarına kendimizden daha fazla değer verdiğimiz bir hayat şekline neden olur. Eğer diyafram yerine kalp nefesi kullanıyorsanız, sığ nefes alıyor ya da tutuyorsanız, hiç merak etmeyin nefes terapileri zaten bunu düzeltmek üzerine yapılmaktadır.

Nefes terapileri sayesinde yaşamdan zevk almak, çoğumuzun unuttuğu istek, şevk, heyecan ve yaşama bağlılık duyguları ile yeniden temasa geçerek tekar bir çocuk neşesine ve mutluluğuna ulaşmak mümkün oluyor! Bedenimizin kendi kendini onarma ve yenileme kanalları tamamıyla açılmış olduğundan, kendinizi daha canlı ve enerjik hissetmeye, yaşamı daha geniş ve derin bir perspektif
ten algılamaya başlarsınız.

Ve nefesiniz açılırken, bütün bunlar kendiliğinden olur, çabalamadan, sarf etmeden…

love-images-19Seanslarda kısıtlayıcı nefes, düşünce ve yaşam alışkanlıkları nedeniyle birikerek sizleri tıkayan ve yaşamdan zevk almaktan alıkoyan, yapmak istediklerinizi yapmakta sizleri engelleyen, tüm huzursuzlukların, gerginliklerin, stresin, negatif duyguların kökü olan tıkanıklıklar; öfke, korku, tedirginlik, suçluluk ve üzüntü gibi bastırılmış duygular yok oluyor. Problemli ilişkiler, hastalıklar, negatif düşünceler, başarısızlık, maddi problemler, gerginlik, sıkıntı ve huzursuzlukların yerini SAĞLIK ve CANLILIK, NEŞE ve MUTLULUK, BOLLUK ve BEREKET, SEVGİ, NEZAKET, ŞÜKRAN, HUZUR ve DİNGİNLİK, SADELİK, TAMLIK ve BİRLİK, MADDİ ve MANEVİ TATMİN alır!

Süresi Ne kadardır?

Seansların öncesinde 5-10 dakika kadar meditatif ağaç dansı uygulaması yapılır.

Nefes çalışması yaklaşık 35-40 dakika kadar sürer.

Sonrasında yapılan meditasyonun süresi min. 5-10 dakika max. 15-20 dakika kadar sürmektedir.

Not: Sitemizin ürünler bölümde yer alan ‘Nefes CD’leri ile bu çalışmayı evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Böylelikle, bizim yönlendirmemiz eşliğinde, bunu günlük hayatınıza alma fırsatınız da olacaktır.

Hayatınızın tıkandığını mı düşünüyorsunuz? İşe nefesinizi açmakla başlayın. 5 Element nefesiyle uyumlanan bir kişinin anda olma ve bu şekilde hayatın içinde akışta kalma yeteneği artar.

Güneş doğar ateşiyle toprağı ısıtıp uyandırır, canlandırır; toprak içindeki tohumu saklayıp, örterek besleyip büyütür, hava üfler, rüzgarını estirir, tozu toprağa katar, önüne ne çıkarsa sürükler, bıçak gibi kesip atar; bulutları alıp götürür; yağmurlar yağar sular akar, dönüp gene toprağı besler. Tohum büyür, ağaç olur. Ve bunun hiç bir zaman sonu gelmez. Hayat kendini sonsuz döngüsünde sürekli yeniler.

Bizi oluşturan her bir elementin nefesini kullanarak onları kutsamak, kalbimizin tam orta yerinde onları birleştirerek, onların nefesleri ile nefes alıp vermek bizlere sınırsız bilincin ve koşulsuz sevginin kapılarını açar. Bu kapıdan geçerek, içimizde taşıdığımız çağlar öncesinden gelen bilgeliği uyandırmak istiyorsak, önce, bu akışın içinde olmayı istemek ve bunun sihrine inanmak gerekir.

Gerçekten de ‘5 Element Nefesi’nin arındırma, odaklanma, yapma ve oldurma gücü oldukça yüksektir. 5 Elementin her biriyle dengeli bir şekilde yapılan nefes çalışması, hayatınızdaki sürekli yenilenen döngü kalıplarını kırmanızda çok faydalı olacaktır.

İşte 5 element nefesi, bu yüzden bu denli güçlüdür; çünkü kişinin tam da bu odak noktasına yoğunlaşır ve tüm benliğini sararak onu sarsar ve gerçek bir uyanışa geçirir. Sanal koruyucularımızı ortadan kaldırır, gerçeklerle yüzleşip bizlere hem kendi içimizde, hem yaşayan her şeyle ve dünyayla hem de tüm evrenle nasıl bir birlik ve bütünlük içinde olduğumuzu hatırlatır ve bu akışı başlatır.

5 element nefesi bizi doğa ana ile bağlar ve evrenin ritmiyle hareket etmemizi sağlar. Kalp atışımız evrenin sesi olur. Sevgiyle atan bir kalp, tüm odağımızı oluşturur ve bu tüm bilgeliğin başlangıcıdır.

Yaptığımız her işi bu kalple yapmak ve hayatımızın her alanında eskiyi bırakarak yeniye yer açmak ise, şimdiden hayal ettiğimiz dünyanın tohumlarını atmaya başlamayı ve zamanla bolluk kapılarının ardına kadar açıldığını görmemizi sağlar.

Aşkla yaptığımız her şey, bize; bizi, hayatımızı ve dünyamızı daha iyi bir yer yapan deneyimler yaşama olanağı sunar.

5 ELEMENTLE PLATİN NEFESİ’NİN FAYDALARI NELERDİR?

-Geçmişin yüklerinden kurtulmanızı sağlar, blokajlarınızı çözer

-Odaklanma sorunlarınızı düzeltir

-Şifa çalışmaları öncesi uygulandığında şifa gücünüzü yükseltir

-An’da kalmanıza yardımcı olur

-Zihninizi rahatlatır.

-Uyku öncesi uygulandığında rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur

-Stresinizi azaltarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Kimler Katılmalıdır?

Uygulamaya her yaştan kişiler katılabilir. Genç, yaşlı herkesin kolaylıkla yapabileceği bu uygulamadır.

childs-breath-shutterstockÖzellikle çocuklarda nefes, sakinleşmeyi, bilinçli bir biçimde nefes almayı ve onlara içlerindeki bilgeliği dinlemeyi öğretir. Bu şekilde çocuklar, sahip olabilecekleri en büyük yeteneklerden birinin, kendi kalplerine kulak vermek olduğunu kavrarlar.

Çocuklarla yapılan nefes egzersizlerinin, daha derin gevşeme, problem çözerken daha yaratıcı çözümler bulma, daha derin konsantrasyon, daha çok duyarlılık ve sezgi gibi bir çok faydası vardır. Bu tekniklerle çocuklar içsel kaynaklarını nasıl harekete geçireceğini öğreniler ve kendilerine güvenleri artar. Kendine olan inancını tazeler, kendi öz sevgi ve saygısını yükseltir; motivasyonunu arttırır; yaşama karşı pozitif bakışlı, esnek ve hoşgörülü olmasını sağlar.

error: Content is protected !!